A teď už se podíváme na úhel pohledu od KvětySepsala jsem si těch svých 5 tipů ještě dřív, než jsem si tenhle článek přečetla, a i když se možná budeme s Ondrou v něčem překrývat, na stejnou věc se dá dívat z různých úhlů pohledu.
1/ Co přesně, pro koho přesně a proč přesněMáte nápad na firmu. “Budeme dělat tohle a tohle a tohle. A jdem hledat klienty.” Tady vás hned stopnu.
Co přesně budete dělat? Jaké přesně služby budete nabízet? Komu? Kdo je váš ideální klient? Proč to budete nabízet, co tím chcete dosáhnout?Kdybych vám řekla, že fotím a že vám udělám fotky, taky se asi nejdřív přirozeně zeptáte, co fotím, jak ty fotky obvykle vypadají, koho obvykle fotím, a proč byste si to ode mě měli koupit, co vám to konkrétně přinese.
Sepište si to. Všechno. Hodně vám to pomůže udržet se v mantinelech, když potkáte někoho, kdo bude mít zájem, a vy mu v představě toho, že konečně máte klienta, slíbíte kde co. Neslibujte. Předem mějte sepsáno, jaké přesně služby chcete nabízet, a jakému klientovi přinesou tu největší hodnotu. Takový klient za to totiž bude ochoten taky dobře zaplatit a ocenit tak vaši práci.
Já jako freelancer fotím brandové fotky, takže fotky pro podnikatele, aby měli profi fotky pro svůj marketing a mohli líp a víc cíleně prodávat svoje služby a produkty. Je to základ v jedné větě, ale rozepište si to víc. Jak ta služba vypadá, jak probíhá, jaké díky ní váš klient získá benefity a co mu přinese, plus co ta vaše služba obsahuje a co už ne. Tohle všechno vám pomůže vaši službu lépe prodávat. Tím myslím to, že o ní budete povídat na schůzce u kafe nebo u oběda potenciálnímu klientovi, nebo ji budete prezentovat na sociálních sítích, ale i to, jak ji budete mít popsanou na webu. Navíc vám to pomůže s vaší vlastní komunikací, abyste se do svojí služby zamilovali a byli si v ní jistí tak, že si taky řeknete o odpovídající cenu.
Kdo je váš ideální klient? Je to sólo podnikatel, malá firma, velká firma? Pro prvotní představu jsme si s Ondrou udělali seznam firem, kterým by se naše služba hodila. Vůbec to nebyli klienti, se kterými bychom nějak počítali, ale je to perfektní cvičení. Dokázali jsme si už ve fázi plánování živě představit, jak by naše služba mohla pomoct tomuhle jednomu konkrétnímu klientovi. Taky jsme si tím potvrdili, jestli ta služba je vůbec životaschopná, jestli tam není tak velká konkurence, že by to nemělo cenu se do toho pouštět, a taky, že to dává smysl i nám dvěma přesně tohle dělat a nabízet.
Proč. Tohle je hodně přehlížený a přeskakovaný bod. Jenže je to zrovna ten bod, který vám bude pomáhat ve chvílích, kdy si budete říkat, že je toho nějak moc a že to radši zabalíte.
Vaše proč je ten hnací motor, který bude dobíjet nejen vaši vnitřní motivaci, ale i vaši energii a přesvědčení, že přesně tohle chcete dělat. My pomáháme klientům se strategickými rozhodnutími v jejich podnikání, protože oba dva cítíme, že tohle je ohromně důležité, podobně jako třeba základy domu, na kterých pak můžete postavit chatu, vilu nebo klidně celý palác. Nejde nám primárně o to, se na začátku rozhodnout, jestli tu vilu natřeme narůžovo, nebo bude světle zelená, protože tohle se ukáže samo až tehdy, když víte, co chcete stavět, jak to má sloužit a pro koho. Prostě když máte pevné a dobré máte základy, ze kterých pak vychází všechno ostatní.
2/ Vnitřní uspořádáníJeště dávno předtím, než půjdete k notáři a založíte si svoje vysněné s.r.o., udělejte si čas.
A udělejte si rámcovou představu o tom, jak bude firma fungovat. Budete v ní jediný majitel, nebo budete mít další(ho) spolumajitele? Když ano,
jaké budete mít podíly?
Co bude kdo zajišťovat? Kdo z vás se bude starat o dodávání služeb klientům, kdo o marketing a prodej, kdo o finanční stránku? Pokud nebudete jediný majitel, je dobré se pobavit se společníkem, kdo z vás bude mít na starosti jaké oblasti ve fungování firmy.
Samozřejmě, v začátcích se hodně věcí překrývá, ale rozdělte si potenciální kompetence už předem, ať víte, co máte všechno pokryté, a co budete muset delegovat externě. Předpřipravte si všechny nutné provozní věci, které firma bude potřebovat, a zase - sepište si to, protože až vznikne firma naostro, za tohle si hodně poděkujete.
Za tu relativně krátkou dobu, co existuje naše vlastní firma, jsme si potvrdili, že jsou oblasti, kde jeden nebo druhý máme větší hlas,
protože tam máme větší kompetence a silnější stránky. Pak jsou ale i oblasti, kde musíme být zastupitelní navzájem.
Třeba při jednání s klientem, na
pravidelných hovorech s týmem, nebo když kvůli nemoci jeden
vypadne na prezentaci výstupů u klienta. Pak je neocenitelné, když jeden za druhého dokážete vzít opratě a odřídit to taky.
Další věc u vnitřního uspořádání jsou
procesy. To je téma na samostatný článek, ale jestli jste byli zaměstnaní v nějaké větší firmě nebo jste jako já několik let strávili v korporátu, víte, že tohle je něco, co se vyplatí nepodcenit. Procesy nejen u průběhu služby pro klienta, ale i procesy ve firmě, kde se co ukládá, jakým způsobem spolu komunikujete, jak často, jestli máte pravidelné schůzky online/offline, jaké aplikace využíváte pro hladký chod firmy i pro dodávání výstupů klientům. Zase, asi nepřijdete hned na všechno, ale aspoň rámec si určete.
3/ Vyberte si správného parťákaMožná plánujete být jediný majitel firmy, ale možná na to chcete být aspoň ve dvou. Ale když vás bude jako společníků firmy víc, promyslete to. Jasně, jsou tady takové ty věci jako kdo dá jaký vklad, jaký kdo bude mít ve firmě podíl a tak dále, ale teď se chci zaměřit spíš na tu lidskou stránku.
Jestli to nechcete už od začátku napálit a pak cíleně zabalit za dva tři roky, firma je běh na delší trať.
Vyplatí se pečlivě vybrat, s kým se na tenhle maraton vydáte. To, že si s někým rozumíte u kafe nebo v pátek večer u drinku, ještě nemusí nutně znamenat, že to bude fungovat i v každodenním běhu vaší firmy.
Schválně říkám každodenním, protože přesně o to tady jde. Váš parťák musí být někdo, na koho se dokážete spolehnout, komu věříte, s kým si sednete, a nejlépe i ten, kdo vás dobře doplňuje. Nemyslím si úplně, že byste museli dát na ta obvyklá doporučení typu “Když jste introvert, sežeňte si jako parťáka extroverta, co rád mluví s lidmi”, protože to je pak něco jako hledat někoho s přesně určenými parametry. Nemám sice zkušenosti ze seznamek, ale v reálném životě to síto neprobíhá tak, že někoho potkáte a podle seznamu požadavků si odškrtáváte Splňuje, Splňuje, super, to půjde!
Každodenní běh firmy taky totiž znamená to, že budete řešit věci, které nejsou fancy, věci, do kterých se vám nebude chtít, nebo věci, které ani jeden z vás ještě nedělal. A tady potřebujete vědět, že i tohle společně zvládnete. A jak to máte předem vědět, když jste společně přece ještě žádnou firmu nevedli? Popravdě, na tohle nemám jednu praktickou odpověď. Je to možná tak, jako i v dalších vztazích, které máte s jinými lidmi. Prostě cítíte, jestli si sedíte, aspoň trochu víte, jak se ten druhý chová v ne úplně pozitivních situacích, jak řeší problémy, jaký má přístup jak k životu, tak ke svému podnikání nebo své práci.
A slaďte se společně. Tím myslím, abyste si sladili svoje
očekávání od toho druhého, očekávání,
jak co bude ve firmě probíhat, ale třeba i to, jak si budete
vyplácet peníze, nebo kam se chcete posouvat.
Ideál?
Sepište si společnou vizi, společné poslání a svoje proč. Pravidelně si tenhle základ taky revidujte, my to v rámci firmy děláme
jednou za čtvrtletí. Pomáhá nám to vidět pořád tu cestu, kterou jsme si na začátku vytyčili, kterou ale můžeme taky upravovat podle toho, co se aktuálně v realitě děje. Současně můžeme plánovat naše další firemní aktivity na další tři měsíce a výhled na nejbližší rok až dva.
4/ Komunikace, komunikace a ještě jednou komunikaceTohle navazuje na předchozí bod, ale chci to ještě vypíchnout zvlášť. Ať už budete mít parťáka nebo někoho, kdo vám bude pomáhat (třeba subkontraktor nebo asistentka), předem si popovídejte o vaší vzájemné komunikaci.
V rozhovoru s jedním moudrým podnikatelem a majitelem firmy jsem četla, že náhodná setkání v chodbičce u toalet nejsou ideálním místem na to, aby si spolumajitelé firmy předávali informace. S tím musím určitě souhlasit a děkuju, že jsem si to nemusela zažít. Informace si předávejte efektivně, kontinuálně a tak, abyste měli ty, které potřebujete.
Tohle jsme si vyzkoušeli hned u prvního klienta.
Jednak jsme nastavili společné pravidelné schůzky s týmem, taky
pravidelné schůzky s klientem, aby věděl, co se zrovna děje, ale taky jsme si s Ondrou dávali
naše společné hovory. Někdy proběhly společně s tím, jak jsme probírali
progres práce na klientovi, ale jindy jsme měli i
cílené online nebo offline schůzky jen my dva.
Probíráme nejen to, co se děje, co je potřeba udělat, ale uděláme rychlý check i u dalších oblastí.
Máme něco změnit? Jak by to mohlo být ještě lepší? Můžeme něco dělat efektivněji nebo rychleji? I když se to zdá jako zbytečnost, tohle nám nesmírně pomáhá. Občas se to zdá jako velmi malý krůček, ale když se to nasčítá a ohlédnete se dozadu, zjistíte, že tyhle setkání a tyhle otázky vás posouvají mílovými kroky dál.
Jo a zmiňovala jsem, že si jednou za čtvrtletí děláme revizi firemní vize? Já vím, že jsem to psala u minulého bodu, ale i tohle je vaše vzájemná komunikace, která je potřeba. Jednou za rok to fakt nestačí. Současně vidím, že tohle dělá málo firem, málo majitelů. Nám to pomáhá mít větší fokus a určovat priority.
Osekávat, co nefunguje nebo je zbytečné, iterovat, upravovat a držet kurs pro firemní kormidlo.
5/ Peníze, účetnictví, finanční plánPracovala jsem jako daňová poradkyně ve velkých poradenských a energetických společnostech, a jestli něco opravdu vím, tak to,
že čísla chcete mít v pořádku. Vím, že podnikáte proto, že vám to dává smysl, ale taky proto, že chcete vydělávat peníze na to, co si přejete. Ať už je to nové auto, dovolená na Maledivách nebo pocit svobody a nezávislosti.
Slyšela jsem od podnikatelů i majitelů firem hodně povídání o fuckupech, co souvisely s financemi nebo účetnictvím a podobně. Taky vím, že spousta podnikatelů a
bohužel i firem si ty svoje finance tak jako plácá nějak dohromady, a chudáci účetní to pak musí nějak zachraňovat.
Současně jsem z předchozí práce zvyklá na to, že v účetnictví a financích nepřichází do úvahy to, že se něco kamufluje, že by se používala taková ta šedá zóna, natož že by se cíleně vyráběly nějaké transakce za hranou zákona.
⚠️ Neexistuje. Tečka. ⚠️Jestli chcete mít klidné spaní, doporučuju vám to samé.
Od začátku si finance nastavte transparentně, a jestli se v daních a účetnictví nevyznáte, zaplaťte si rady a služby někoho, kdo ano, a komu věříte, že to dělá dobře. Tohle se vám vyplatí, protože stresy s nějakými kontrolami z finančáku nebo jiných úřadů fakt řešit nechcete. Chcete, aby vám klienti platili férové ceny? Buďte féroví taky a optimalizace používejte tak, jak se podle zákona používat můžou (mimochodem, ano, určitě neznáte všechny možnosti, co vám chytrý daňový poradce nebo účetní může poradit).
A ještě než založíte firmu, sedněte si k Excelu a
udělejte si aspoň jednoduchý finanční plán. Jak na to, si vygooglete, nebo použijte selský rozum. Jako majitel firmy byste měli o financích mít povědomí, protože tahle čísla prostě stejně budete sledovat a budete s nimi pracovat
Věděli jste, že i když vám účetnictví a daně vede někdo úplně jiný, stejně za to všechno zodpovídáte vy sami? Přesně tak, žádná plná moc na někoho jiného vás nezbaví odpovědnosti za všechny tyhle povinnosti a za to, že to firma bude mít v pořádku. Vím, tohle asi neznělo moc sexy, ale na druhou stranu, mít ve financích vaší firmy přehled, vědět, jak si vedete, a umět plánovat dopředu (a myslet i na horší dny), sexy rozhodně je. Minimálně vám to může zachránit zadek, kdyby šlo někdy do tuhého, a můžete to řešit daleko dřív, než zjistíte, že firemní účet zeje prázdnotou. Koneckonců, firmu zakládáte proto, abyste na něm naopak viděli svoje vysněná čísla.
+ Plus jeden bonusový bod navícNakonec bonusové doporučení. Ondra už o tom taky psal, ale je to tak důležité, že to napíšu i já. Jestli zakládáte firmu poprvé nebo se do podnikání jako firma pouštíte poprvé, najděte si vzor.
Mentora, který vám pomůže se na věci dívat jinak. Když jsem začínala podnikat, došlo mi po nějaké době, že i když jsem na volné noze,
chovám se pořád jako zaměstnanec. Očekávám stejné peníze každý měsíc, bojím se být vidět a slyšet (na sítích i offline) a nepřemýšlím jako podnikatel. Bylo nutné přepnout myšlení z myšlení zaměstnance na myšlení podnikatele, i když jen sólopreneura.
Když jste na volné noze a začnete práci dělat podobně jako Ondra na začátku, ve spolupráci s pár dalšími volnonožci, budete se muset přepnout dál, už i do nastavení manažera, aspoň základního.
A když si založíte firmu, přichází další level.
Přepnout nastavení hlavy na to, že jste majitel. To je role docela odlišná od freelancera, ale odlišná i od manažera. Najednou musíte vidět další souvislosti, hlídat celkový obrázek. Umět pracovat s výstupy pro klienta, ale taky řídit tým a současně pracovat na těch aktivitách, které vás zajímají, když jste majitel. Kde potkáte nové klienty? Jak si uhlídat strategii, aby všechno jelo tak, jak jste na začátku chtěli? Jak pracovat s lidmi, které máte jako subkontraktory nebo zaměstnance? Jak umět plánovat do budoucna, aby vaše firma mohla růst tak, jak si přejete?
Nám pomáhají rozhovory s majiteli jiných firem, to, že sami studujeme, jak s lidmi a klienty komunikovat, jak prodávat, i to, že kontinuálně pracujeme sami na sobě. Ať už je to sebekoučování nebo vzájemné koučování, ale i spolupráce s externím koučem. Ideální je mít i mentora, který sám má zkušenosti z praxe a dosáhl toho, co chcete dosáhnout taky. Někdo, kdo je nohama na zemi, ale má myšlení majitele a dokáže vám poradit. Jednoho našeho, ideálního, zatím nemáme, ale snad se zadaří a na té naší cestě ho mít budeme.
Jdete do toho taky?Tak to je náš pohled. V čem zápasíte vy? Taky se pouštíte do podnikání? Co je pro vás největší strašák? Máte parťáka nebo jste sólo? Co by vás k tomuto tématu ještě zajímalo? Budeme rádi za zpětnou vazbu, názor a klidně to můžeme společně probrat buď v komentářích nebo na chatu.
Díky za váš čas, přečtení a ať se vám daří!
---
Všechny fotky 📸 jsou by
Květa